Açık Renk Kaka Neden Olur

Ana Sayfa » Güncel » Açık Renk Kaka Neden Olur

Sağlığımız söz mevzusu olduğunda bir çok süre en rahat incelem ve tahliller, en kıymetli detayları verir. Mesela belli aralıklarla, tertipli olarak yaptırılan kan tahlilleri, kan değerlerimizdeki ufak değişimleri zamanında fark etmemizi sağlar. Böylece ihtimaller içinde hastalıkların teşhisi kolaylıkla konur, tedavisine zaman kaybetmeden başlanabilir. Sindirim sistemine ilişkin hastalıkların ve beslenme bozukluklarının teşhis ve tedavisinde ise dışkı (gaita), oldukça mühim bilgiler verir. Değişik renklerde görülebilen dışkının gri renkli olmasının ne anlama geldiğini yazımızda anlatacağız.

Sıhhatli Bir İnsanın Kakası Iyi mi Olur?

Yediğimiz ve içtiğimiz besinler, midede parçalanıp sindirildikten sonrasında bağırsaklara geçer. Burada vücut için lüzumlu olan bileşiklere ayrılan besinler kan vasıtasıyla organlara göç eder. Besinlerin parçalanması, sindirilmesi ve yararlı bileşiklere ayrılmasında pek oldukça enzim ve salgı da rol alır. Tüm bu karmaşık işlemlerden sonrasında gıdalardan geride kalanlar ise, kalınca bağırsağa geçer ve anüsten dışarı atılır. Gaitanın 2/3 oranında su ihtiva eder. Kalan 1/3’ü ise gıdaların sindirilmemiş posası, bağırsak mukozası, bakteriler, demir, kalsiyum ve proteinden oluşan katı maddedir.

Tertipli ve dengeli beslenen, sıhhatli bir insanoğlunun dışkısı kahverengi, fazla ıkınmaya gerek kalmadan kolaylıkla çıkabilen, muntazam silindirik bir şekle haiz olmalı. Kakanın yoğunluğu, ne suyun üstünde yüzecek kadar hafifçe ne de taş şeklinde hızla dibe düşecek kadar ağır olmamalı. Hızla dibe çökmesi posalı gıdaların yeterince tüketilmediğini, suyun üstünde kalması ise fazla lifli besin alındığını gösterir. Kakanın aşırı kalınca olması, dışkılamayı güçleştirdiği benzer biçimde bununla beraber laktoz intoleransı şeklinde rahatsızlıklara da işaret eder. Kakanın fena kokusunu veren ise hidrojen sülfür gazıdır.

Dışkılama (defakasyon), kişinin beslenme tarzına bağlı olarak şekillenen ve bebeklikte verilen hela eğitiminden itibaren edinilmiş bir alışkanlıktır. Bazı insanların sindirim sistemi, her öğünden sonrasında dışkılama meydana getirecek şekilde çalışmaya alışmıştır. Fakat bu o öğünde yediklerini çıkardıkları anlamına gelmez. Besinler sindirim sisteminde minimum 24 saat kaldıktan sonrasında atılırlar. Bazı kişiler ise günü asla wcye çıkmadan bitirebilirler ve hiçbir hastalık hissetmezler.

Hakikaten de günde 3 kere ya da haftada 3 kez dışkılama da tıbbi olarak sıhhatli kabul edilir. Çevre şartlarına, beslenme düzeninin değişmesine ya da kimi ruhsal sebeplere bağlı olarak haftada 3’den azca dışkılama yapılması ise kabızlık (konstipasyon) kabul edilir. Dışkılama geciktikçe, kakanın içeriğindeki su azalır ve kıvamı sertleşir, dışkılama zor ve acı verici olur. Anne sütüyle beslenen bebeklerde sık rastlanan bu durum, katı kaka yüzünden bebeğin makatında çatlaklar oluşmasına sebep olur.

Kaka Rengi Sağlığımız Hakkında Hangi Detayları Verir?

Besinlerin sindirilmesinde, karaciğerden salgılanan ve safra kesesinde depolanan safra da mühim görevler üstlenir. Kakaya kahverengi tonlarında rengini veren, safranın içinde bulunan bilirubin pigmentidir. Alınan gıdalara bakılırsa kahverenginin değişik tonlarında olabilen gaita renginin, sebze ağırlıklı beslenmede açık kahverengi, et ağırlıklı beslenmede ise koyu kahverengi olduğu görülür. Bazı ilaçlar da gaitanın renginde değişikliğe sebep olabilir.

Gaita rengi sindirim sisteminin bazı hastalıklarında da teşhisi kolaylaştıran emareler verir.

  • Simsiyah kaka akla en oldukça mide kanamasını getirir. Mide ve oniki parmak bağırsağındaki kanamalar, kakanın rengini siyaha boyadığı benzer biçimde bununla birlikte oldukça fena bir kokuya da sebep olur.
  • Yeşil renk, kakada yüksek oranda demir olduğu anlamına gelir ve fazla sebze tüketildiğini, ishali ya da çölyak hastalığını düşündürür. Antibiyotikler de kakayı yeşile boyarlar.
  • Sarı renk, biluribin seviyesinin yüksek olduğu anlamına gelir ve bağırsak emiliminde bir bozukluk bulunduğunu işaret ediyor olabilir.
  • Kırmızı kaka devamlı gaitada kan olduğu anlamına gelmez. Pancar, domates, salça benzer biçimde kırmızı renkli besinlerle demir oranı yüksek olan ıspanak benzer biçimde yeşil yapraklı sebzeler de kakaya kırmızı renk verebilir.

Gri Renksiz Kakanın Anlamı Nedir?

Gri, renksiz, beyazımsı, kül rengi, oldukça açık renkli, nefes renkli, kil şeklinde şeklinde değişik benzetmelerle ifade edilmeye çalışılan kaka rengi, hafife alınmamalı. Bu renk bir kaka ister çocuk ister erişkin olsun, kişinin kapsamlı bir gaita tahlili yaptırmasını gerektirir.

Kakanın oldukça açık renkli olması biluribin eksikliğini işaret eder ki bu da safra kanalında bir tıkanıklık olabileceğini düşündürür. Bu tıkanıklığın sebebi safra kesesindeki kum, taş ya da bir tümör olabilir. Çoğunlukla açık renkli kaka şikayetiyle beraber şiddetli ağrı da vardır. Gri renksiz kaka şikayeti sarılık (Hepatit) ve sirozun da emareleri içinde yer alır.

Kaka renginde alışılmışın haricinde bir değişim, bununla beraber karın ağrısı, gaz sancıları, artarak devam eden şişkinlik, beslenmeye bağlı olmadan ve ansızın ortaya çıkan kabızlık, rejime bağlı olmayan kilo kaybı, kakanın kalınlığının azalması şeklinde başka bulgular da var ise bir gastroenteroloji uzmanına danışmak isabetli olur. Bebeklerin dışkılama alışkanlıkları ve kakalarının fizyolojik özellikleri yakından takip edilmeli, ani değişimler doktorlarına bildirilmeli ve görüş alınmalı.

Bir önceki yazımız olan Beyaz Üzüm Pekmezi Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde beyaz üzüm pekmezi nasıl yapılır, Bilgi ve evde beyaz pekmez nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Açık Renk Kaka Neden Olur - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Dünya Turu için Vizeler Nasıl Alınır? A101 11 Ocak 2018 Aktüel Ürünler Kataloğu Zayıf Kalmanın Püf Noktaları İyot Fazlalığında Görülen Hastalıklar Ağrı’da Gezilecek Yerler Ve Konaklama Önerileri | Ağrı Gezi Rehberi Balık Yağının Faydaları Nelerdir ?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır