9 Yaşındaki Çocuğun Beslenme Listesi

Ana Sayfa » Güncel » 9 Yaşındaki Çocuğun Beslenme Listesi

Iyi mi da özgürlüklerini duyuru ediyorlar yazları. Sanki sıhhatli beslenme bir tek okul dönemine özelmiş şeklinde. Hele bir de yaz tatiline çıkılmışsa ailece, açık büfeleri süsleyen tüm tatlıların tadılması gerekiyormuş havasına girmeleri kaçınılmaz oluyor. Bugünlerde pek oldukça aile, evlatlarının yaz periyodunun de rahatlığıyla sıhhatli beslenmeden uzaklaşmasının sıkıntısını yaşıyor. 

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasret Altay Yücel “Sıhhatli beslenme alışkanlığı kalıcı bir halde ufak yaşlarda kazanıldığından, yaz döneminde ‘birazcık esneklikten zarar gelmez’ düşüncesiyle atıştırmalıklarda ölçüyü kaçırmamak, esnekliğin dozunu iyi ayarlamak fazlaca mühim. Üstelik çocuklar öteki davranışlarında olduğu benzer biçimde beslenme alışkanlıklarında da anne babasını rol model aldığından sizin beslenme alışkanlıklarınız da onlar için en mühim örneği teşkil ediyor” diyor. Dr. Hasret Altay Yücel, çocuk beslenmesinde yaz döneminde dikkat edilmesi gerekenleri söyledi, mühim ikazlar ve önerilerde bulunmuş oldu.

Fizyolojik aktivitesini artırın
Yazları her ne kadar açık havada daha fazlaca zaman geçirilse de, abur cubur tüketiminin artması sebebiyle kilo alımı da hızlanıyor. Tv ve bilgisayar önünde geçirilen uzun ve hareketsiz saatlerde artan abur cubur tüketimi çocuklarda fazla kilo alımını tetiklediğinden, obeziteye zemin hazırlayabiliyor. Çocuğunuzu fizyolojik aktivitelere ve ilgi duyduğu bir spor dalına yönlendirmeniz son aşama mühim.

Abur cuburun zararlarını sabırla öğretin
Aşırı şekerli ve/yada yağlı besinler başlı başına sağlığa zararı dokunan olduğu şeklinde, evlatların iştahını da kapatıyor. Bu yiyeceklerin zararlarını çocuğunuza sabırla anlatarak öğrenmesini sağlamanız oldukca mühim. Market alışverişini birlikte yaparak, beraber sofra hazırlayarak, zararı dokunan besinler hakkında bilgilendirip çeşitli aktivitelerle sıhhatli beslenme mesajı vererek bu mevzuda algısını güçlendirebilirsiniz.

Kendi beslenme biçiminize dikkat edin!
Çocuklar beslenme alışkanlıklarında ilk olarak anne babasını örnek aldığından, sizin de gerek tüketeceğiniz besinlere dikkat ederek abur cuburdan kaçınmanız, gerek ailece masaya oturmanız, gerekse sıhhatli ve dengeli beslenmeniz oldukça mühim.

Açıkta satılan gıdaları almayın
Yazları besin zehirlenmeleri kapıyı en sık çalan sorunlardan biri. Dondurma, tavuk, sütlü ve kremalı yiyecekler acele bozulduğundan ishal, kusma, ateş benzer biçimde emarelerle seyreden gıda zehirlenmelerine niçin olabiliyorlar. Bu yüzden güvendiğiniz, kurumsal markaların ürünlerini tercih etmeye dikkat edin. Yeşilliklerin iyi yıkanıp temizlendiğinden güvenilir olun.

İştahsızsa üstelemeyin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasret Altay Yücel “Aşırı sıcak havalarda çocuklarda iştahsızlık durumu gözlenebilir. Bu durumda öğün araları daha sık ve öğün miktarı daha azca tutulabilir. Sadece iştahsızlığı 1 ayı geçiyorsa hekime götürmekte yarar var” diyor.

Su içirmeyi dikkatsizlik etmeyin
İlk altı ayda bebeğinizin bezinde günde 5-6 kez idrar olması kafi beslendiği anlamına geliyor. Sıcak yaz günlerinde süt çocuklarına her öğün sonrası su içirmeye itina gösterin. 5 yaşından büyük evlatların da günde averaj 8-10 bardak su içmesi gerekiyor. Bilhassa yazları ishal daha çok görüldüğünden, bu durumda sıvı tüketimi oldukca daha ehemmiyet kazanıyor.

Gazlı içecekler ve light ürünlerden kaçının
Küçüklere enerjisi ve yağı azaltılmış light ürünler, şekerli yada şekersiz gazlı içecekler verilmemeli. Bilhassa ilk 2 yaşta beyin gelişimi için yağa gerekseme fazla olduğundan light süt ve light yoğurt benzer biçimde ürünlerden kaçınılmalı. Meyve sularının şeker oranı yüksek olduğu ve iştah kapattığı için meyve suyu yerine meyveyi posasıyla tüketme alışkanlığı kazandırılmalı.

Kepekli ürünler yedirmeyin
Çocuğunuza düşük kalorili zayıflama rejimleri ve kepekli ürünler de vermeyin. Kepekli ürünler yararlı mineralleri emerek vücuttan atılımını artırıyor. Ek olarak rejim uzmanına danışılmadan meydana getirilen düşük kalorili rejimler çocukta gelişme, gelişme geriliğine niçin olabiliyor.

Yaşıtlarıyla kıyaslamayın
Çocuğun yediği gıda miktarını, öteki çocuklarla kıyaslamak ve bunu ona hissettirmek, azca yediği için çeşitli ortamlarda ve kişilerin yanında onu eleştirmek meydana getirilen en mühim yanlışlardan biri. Oysa bu durum çocukta güvensizliğe niçin olabiliyor.

Sütlü tatlıyı tercih edin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasret Altay Yücel “Hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılara yönlendirin. Çocuklar bilhassa dondurmayı günde birkaç kere tüketmekte ısrar eden olabiliyorlar. Her şeyin fazlasında olduğu şeklinde dondurmanın da fazlası zararı olan. Dondurmayı külahta satılanlardan tercih edin ve iki topun üstüne çıkmamasına itina gösterin” diyor.

Bir önceki yazımız olan Soğuk Suyla Yüz Yıkamak Faydaları başlıklı makalemizde Değil, Gün ve sıcak suyun yüze faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

9 Yaşındaki Çocuğun Beslenme Listesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Pratik Fönlü Saç Modelleri 2018 Kızlık Zarı Diktirme Seçeneklerimiz Yağ Bezeleri İçin Bitkisel Çözüm Nedir ? Tavsiyeler Mayıs Ayının En Çok İndirilen Filmleri Sağlıklı Yaşam İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ? Ev Yapımı 5 Cheesecake Tarifi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır