Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

40 Yaşını Geçtiyseniz Dikkat Edin !

Ana Sayfa » Güncel » 40 Yaşını Geçtiyseniz Dikkat Edin !

Yaşlar ilerledikçe, beslenme düzenini ve yaşam şeklini değişiklik yapmak gerekiyor!

Genel vücut sağlığı tertipli bir beslenme ve yaşam şekliyle korunabilir. Bilhassa 40’lı yaşlar sıhhatli bir yaşlılık süreci için oldukça önemlidir. Bu yüzden beslenmeden, uyku düzenine ve fizyolojik aktivitelere kadar her kişinin bir planlama yapması gerekir. Aksi takdirde kolesterol, kalp-damar hastalıkları, kanser, kemik erimesi ve depresyon şeklinde birçok hastalık gelişebilir. Central Hospital’dan Beslenme ve Rejim Uzmanı Dyt. Selma Turan, “Her yaşın ayrı bir beslenme şekli vardır. Günümüz toplumuna bakıldığında özensiz ve bilinçsiz beslenme, şişmanlık, sigara-alkol kullanımı ve uzun emek harcama saatleri şeklinde nedenler genel vücut sağlığını etkileyebiliyor.” diyor.

Yaşam Şekli Mühim

Her insan 40’lı yaşlara gelene kadar birçok evrelerden geçer. Çocukluk, buluğluk, orta yaş ve gebelik şeklinde dönemlerde vücutta bazı değişimler meydana gelir. Tüm bu süreçte beslenme düzeni büyük ehemmiyet taşır. Şundan dolayı her yaşın ayrı bir beslenme şekli vardır. Günümüz toplumuna bakıldığında özensiz ve bilinçsiz beslenme, şişmanlık, sigara-alkol kullanımı ve uzun emek verme saatleri şeklinde nedenler genel vücut sağlığını etkileyebiliyor. Bilhassa çağdaş toplumlardaki hanımefendiler iş, aile ve toplumsal yaşamlarındaki yoğun gidişat sebebiyle beslenme düzenlerine dikkat edemeyebiliyor.

40’lı Yaşlarda Hormonlar Değişiyor

40’lı yaşlarda birçok hanım menopoz dönemine girer. Bunun sonucunda da hormonlarda değişiklik adım atar. Hormonlardaki bu değişimler östrojenin karın çevresinde toplanmaya başlamasıyla beraber o bölgede yağlanmayı arttırır. 40’lı yaşlarda hanımefendilerin metabolik enerji harcamaları düşmeye başladığından kilo almaya da daha elverişli hale gelirler. 40’lı yaşlarda vücudun enerji ihtiyacı daha azca olduğundan yiyecek tüketiminin de bu duruma gore ayarlanması gerekir. Aksi takdirde kalp-damar hastalıkları, meme kanseri, kemik erimesi, selülit, menopoza bağlı stres, depresyon, ateş basmaları ve sinirlilik şeklinde durumlar oluşabilir. Erkeklerde de ileri yaşa, mevcut hastalığa ya da hareketsiz yaşama bağlı olarak kilo alma durumu yaşanabilir. Bundan dolayı her kişinin kilo kontrollerini yapması gerekir. Ek olarak tertipli olarak fizyolojik aktivite yapılmalı, gövde kitle indeksi 30 ve üzerindeyse kesinlikle kilo verilmeli, uyku saatleri kafi olmalı ve sıhhat kontrolleri sıkça yapılmalıdır.

Beslenme Düzeni Oluşturun

40’lı yaşlarda da tertipli bir beslenme rutini oluşturulmalıdır. Bilhassa kas ve iskelet sisteminin sağlığını koruyabilmek için günlük olarak 3-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Et ve et türevleri fazla tüketilmemelidir. Haftada 2-3 gün kırmızı et, öteki günler beyaz et ve kuru baklagiller yenilebilir. Günde 4-5 porsiyon taze mevsim sebze ve meyvesi, ekmek olarak tahıllı, tam buğday ve çavdar ekmeği tüketilmelidir. Yağlar mevzusunda da ölçülü olunmalı, doymamış yağlar tercih edilmelidir. Tereyağı ve margarin şeklinde yağlar doymuş yağlar olduğundan kolesterolü arttırabilir. Bu biçim yağlar yerine ayçiçek, soya ve mısırözü benzer biçimde bitkisel yağlar tüketilmesi daha doğru olur. Bitkisel yağlar kolesterol içermediğinden tüm yiyecekler bu yağlarla pişirilmelidir. Zeytinyağlı yemeklerde ise pişirildikten sonrasında yağ pişmemiş olarak ilave edilmelidir.

Şekerden Uzak Durun, Lifli Besinler Tüketin

40’lı yaşlarda bağırsak hareketleri yavaşladığı için kabızlık görülebilir. Bundan dolayı posalı besinlere ağırlık verilmeli, sebze ve meyveler, kuru baklagiller, yulaf, mercimek, mısır, esmer ekmek benzer biçimde lif yönünden varlıklı gıdalar beslenme düzeninde kesinlikle yer almalıdır. Şeker ve şekerli besinler ile şerbetli ürünler mümkün olduğunca azca yenilmelidir. Bu biçim besinler kişiye yoğun enerji verir sadece fazla tüketilmeleri kilo ve yağlanmaya niçin olabilir.

Kemik Sağlığı İçin Kalsiyum

Kan şekerini hızla yükselten karbonhidratların (tatlı, hamur harcı işleri, pirinç, makarna v.s) yerine kepekli ve tahıldan varlıklı besinler tercih edilmelidir. Kemiklerin kuvvetli kalması için kalsiyum içeren besinler tüketilmeli ve D vitamini desteği alınmalıdır. Kalsiyum ile beraber magnezyum da alınmalıdır. Magnezyum için en iyi kaynaklar; balkabağı, ayçiçeği, susam, keten tohumu, muz ve yeşil yapraklı sebzelerdir. Bunların yanı sıra alkol, kafein ve sigara şeklinde maddeler azaltılmalıdır. Şundan dolayı bu maddeler kalsiyum kaybını arttırarak kemik erimesine yol açabilir.

Yaşlanmanın en kaçınılmaz tarafı hücre yenilenme hızının yavaşlamasıdır. Meydana getirilen araştırmalarda kırmızı erik, üzüm, patlıcan ve böğürtlen şeklinde mor yiyeceklerde bulunan antioksidanların hücre yenileme hızını ciddi oranda arttırdıkları da görülmüştür.

Olağanüstü Üçlü: Badem, Keten Tohumu ve Susam

40’lı yaşlarda tokluk hissi veren leptin hormonu salgılanması azalır. Bu durum da iştahın açılmasına niçin olabilir. Tokluk hissi vermesi için gün içinde belli zamanlarda bol miktarda badem tüketilebilir. Badem varlıklı bir kalsiyum deposudur. Ek olarak keten tohumu ve susamın içinde bulunan lignan maddesi antioksidanların en güçlüsüdür. Ketentohumu ve susam yoğurda yada salataya katılarak yenilebilir. Bunların yanı sıra C ve E vitamini içeren yiyecekler tüketilmelidir. E vitamini menopozun yol açmış olduğu ateş basmalarına iyi gelir. Mesela ketentohumu ve soya da sıcak basmaları için etkili besinlerdir. Günlük olarak 2 yiyecek kaşığı alınması yeterlidir. B vitamini, çinko ve magnezyum ise ruhsal gerginlikleri azaltabilmek için en iyi kaynaklardır. Seratonin kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlar. Seratonin için en iyi kaynak ise muzdur.

Hareket Edin!

40’lı yaşlarda beslenme şekli haricinde fizyolojik aktiviteler ve uyku düzeni de oldukça ehemmiyet taşır. Bundan dolayı kadın-erkek her kişinin tertipli egzersizler yapması ve sıhhatli bir uyku rutini oluşturması gerekir. Sadece bu sayede genel vücut sağlığı korunabilir. Eğer kişinin herhangi bir sıhhat problemi var ise yapılacak egzersizler uzman tabip kontrolünde planlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çamlıca Tepesi Gezi Rehberi başlıklı makalemizde cafeler çamlıca tepesi, Çamlıca ve çamlıca tepesi gece hakkında bilgiler verilmektedir.

40 Yaşını Geçtiyseniz Dikkat Edin ! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Evde Kolayca Yapılabilecek Etkili Basen Eritme Hareketleri Apple iPhone X’in Özellikleri Neler? Türkiye’de Kaç Para ? Tığla Yapılan Anlatımlı Lif Modelleri Marulun Faydaları İbrahim Saraçoğlu Bebekler için Vitaminli Yoğurt Çorbası Tarifi Abiye Topuz Saç Modelleri 2018

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır