40 Yaşından Sonra Hamile Kalanlar Kadınlar Kulübü

Ana Sayfa » Güncel » 40 Yaşından Sonra Hamile Kalanlar Kadınlar Kulübü

Günlük hayatımızda kullandığımız plastik şişeler, kaplar, su bidonları, plastik kutularda paketlenmiş gıdalar, biberonlar sağlığımızı tehdit ediyor. Bilhassa çocuklar, hamileler ve yaşlılar bu tehdidin altındalar. 

Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan da plastik madde kullanımının sağlığa negatif tesirleri ile ilgili mühim bilgiler paylaştı.

Sertleştirilmiş plastik su bidonları, PVC (Polikarbon) maddesi ihtiva eder. İlave olarak ftalat, BPA (Bisifenol-A) maddeleri vardır. Bu maddelerden en önemlisi sağlığa zararı dokunan olan Bisifenol-A’dır. Şu sebeple bilhassa tekrarlanan kullanımlarda Bisifenol-A gıdalara ve sıvılara hızla geçebilme özelliğine haizdir. Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, Bisifenol-A’nın gözle görünmediği ve bulanıklık yapmadığı için bilincinde olmadan bizi enfekte ettiğini anlatarak, plastik madde kullanımı durumunda ortaya çıkabilecek hastalıklar ve zararları hakkında şunları söylemiş oldu;

BPA MADDESİ KISIRLIK SEBEBİ
BPA’ya maruz kalmış anne karnındaki ceninlerde, yeni dünyaya gelen bebeklerde ve çocuklarda alerjik hastalıklar, gelişme ve davranış bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Polikarbondan üretilmiş plastik şişe ve ambalajlardan tüketilen su ve besin maddeleriyle beraber bedenimize giren BPA maddesi; prostat, beyin gelişimi, kalp hastalıklarına, karaciğerde enzim bozukluklarına ve diyabet hastalıklarına sebep oluyor. Polikarbonat, biberonlarla beslenen evlatları, erken cinsel olgunlaşmaya maruz bırakıyor, sperm üretiminde ciddi bir düşüşe sebep oluyor. Şu sebeple BPA maddesi, vücutta östrojen hormonunu yansılamak ediyor ve kadınlık hormonuna dönüşüyor. Erişkinlerde ise bilhassa göğüs kanseri riski oluşturuyor.

PLASTİK BİBERONDAN UZAK DURUN
Plastikten yapılmış biberonlar çocuklarda kullanılmaması gerekir. Hem BPA maddesinin ufaklıklara geçmesini engellemek hem de enfeksiyonlardan korunmak için bu gereklidir. Bu sebeple çocuk mamalarında bakteriler fazlaca süratli ürer ve bu plastikten yapılmış biberonların temizlenmesi zor olsa gerek. Plastik biberonlarda da bakteriler hızla ürer her iki unsur sebebiyle bebeklerde oluşabilecek enfeksiyon sebebiyle plastik biberonların kullanımından kesinlikle uzak durulmalıdır. Ek olarak plastik biberonlar sıcak suyla yıkandığında da plastiğin içindeki PBA maddesi açığa çıkar ve ilave olarak koku oluşabilir. Plastik maddelerdeki kokunun sebebi PVC’den (polikarbon) yayılan digoksin maddesinin açığa çıkmasıdır. Bu maddeler kanserojen, kısırlık yapıcı, hipertansiyona yol açıcı tesirleri mevcuttur. Aşırı kiloluluğun oluşumunda bahsettiğimiz toksik maddelerin tesiri ile ilgili emek harcamalar vardır.

KRONİK YORGUNLUĞUN DA SEBEBİ PLASTİK KULLANIMI
Kronik bitkinlik sendromunda PVC ve BPA maddelerinin etkin olduğu gösterilmiştir. Plastik maddelerden bulaşan kimyasal maddelerin astım hastalığı ve meme kanserine yol açmış olduğu ortaya konmuştur. Diş hekimliğinde kullanılan dolgu maddelerin de BPA maddesini ihtiva ettiği bilinmektedir. Plastik maddeler, plastik şişeler ve kaplar;

  • Mikrodalga fırına sokulmamalı
  • Bulaşık makinelerine konulmamalı
  • Sert deterjanla yıkanmamalı
  • Sıcakta ve güneşte tutulmamalı
  • Kaynar suyla yıkanmamalıdır.

OZONLA YIKAMA DA ZARARLI
Bazı su doldurma tesislerinde ozonla yıkama yapılmaktadır. Damacanalar, ozon ile temizlenmektedir. Sularda brom miktarı yüksekse ozonla brom birleşerek bromat isminde sağlığa zararı dokunan bir madde oluşabilir. Son yıllarda polikarbon yerine Tiritan Ko-polyester yapısındaki kaplar üretilmeye başlanmıştır. Bu kaplar BPA ihtiva etmezler. Fakat ekonomik olmadıkları için su damacana firmaları polikarbon ihtiva eden plastik maddeleri tercih etmektedirler.

Plastiğin her ne kadar fazlaca geniş bir alana yayılan bir teknolojisi olsa da biz, mümkün olmasıyla birlikte tercihlerimizi camdan porselene, ahşaptan çelik kaplara doğru yapmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Teknoloji Bağımlılığı Nasıl Önlenir ? başlıklı makalemizde Bağımlılığı, Çocuklarda ve Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

40 Yaşından Sonra Hamile Kalanlar Kadınlar Kulübü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Blake Lively Instagram

Blake Lively Instagram 25 Mayıs 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Pozitif Düşünce Gücüyle Mutlu Yaşamın Sırları Sadece 10 Adımda Depresyona Son Kaz Yağının İltihaplı Romatizmaya Faydası Her Okul İçin Mutlaka Uygulanması Gereken Muhteşem Fikir Ünlü Diyetisyenlerden Zayıflama Sırları Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır