40 Yaşındaki Erkekler Nelerden Hoşlanır ?

Ana Sayfa » Güncel » 40 Yaşındaki Erkekler Nelerden Hoşlanır ?

Ürolojik hastalıklar içinde ilk sıralarda yer edinen ‘iyi huylu prostat büyümesinde ve ‘prostat kanserinde erken teşhis büyük ehemmiyet taşıyor. 

Acıbadem Ankara Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Uğur Altuğ, adamların prostat muayenesine çekinceli yaklaştığını belirterek, gerek iyi huylu prostat büyümesinde gerekse prostat kanserinde tedaviye geç kalındığında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabildiğini vurguluyor.

İleri yaşlarındaki adamların derhal hepsinde iyi huylu prostat büyümesi görüldüğünü söyleyen Doç Dr. Mustafa Uğur Altuğ, bu rahatsızlıkla birlikte ortaya çıkan sorunları şu şekilde konu alıyor: “Çoğu zaman hastaların en büyük sıkıntısı idrara çıkma mevzusunda oluyor. Hasta, gece idrara kalkıyor, idrar yapamama ya da tutamama, kaçırma şeklinde sıkıntılar yaşayabiliyor. Wcye gittiğinde idrar yapmada güçlük, sık idrara çıkma, idrar akımında zayıflamalar, ara sıra idrarın kesilip tekrardan başlaması ve yanma, sızlama benzer biçimde şikayetler söz mevzusu oluyor. Bu durumun ilerlemesi ise, tıkanıklar ve idrar yolu iltihapları, kanamalar, mesanede taş oluşumu ile sonuçlanabiliyor.”

“Yaş ilerledi, olur bu kadar” demeyin

Bu yönde şikayetleri olan hastaların, ne olursa olsun doktora başvurmaları icap ettiğinin altını çizen Altuğ, “Bu şikayetler, vücutta kademeli olarak geliştiği için, hasta bu durumlara uyum sağlayabiliyor. Kimi zaman de hasta, yaşlarının ilerlediği için bu kadar da hastalık alabileceğini düşünerek durumu kabulleniyor’ diyor. Bu nedenlerle kişinin doktora gitmekten kaçındığını sadece geciktikçe hastalık derecesinin yükselebileceğini söylüyor. Bu durum bir dönem sonrasında tıkanmalara, sonda takılmaya ve böbrek yetmezliğine kadar gidebiliyor. Doç. Dr. Mustafa Uğur Altuğ, “Evvel, her prostat hastasında ameliyat yapılırdı fakat artık bugün ilaç tedavileri ve lazerle tedavi edilebiliyor” diyor.

İlk evrelerde şikayete yol açmıyor

Doç. Dr. Mustafa Uğur Altuğ, erkeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan önde gelen prostat kanseri mevzusunda da uyarıyor: “Bilhassa erken dönemde hiçbir şikayete yol açmayan prostat kanserinin büyük bir kısmı, prostatın dış kısmından şu demek oluyor ki idrar yolundan uzak olan kesimden kaynaklanıyor. Hasta şikayetin oluşmasını beklerse, hastalık daha ilerlemiş, kimi zaman fazlaca gecikmiş hatta iş işten geçmiş olabiliyor. Ürologlar olarak bizim tavsiyemiz, 40’lı yaşlarda, hiçbir yakınma olmasa da her adamın yılda bir kere prostat muayenesi yaptırması. Ek olarak PSA (Prostat Spesifik Antijen) kan tahlillerinin de yaptırılması gerekiyor.”

Erken teşhis tedavi başarısını artırıyor

Tüm kanserler benzer biçimde prostat kanseri de, ne kadar erken teşhis edilirse, tedavide o denli başarıya ulaşmış olunuyor. Prostat kanserinin tedavi edilebilir bir hastalık olmasına dikkat çeken Doç. Dr. Mustafa Uğur Altuğ, “Patolojide teyit edilmişse, hastalıktan tamamen kurtulma ya da oldukça uzun süreler hastalıksız yaşama mümkün. Bunun için erken teşhisi ve uygun tedavinin yapılmasını tavsiye ediyoruz. Erken evre prostat kanserinin tedavisinde açık, laporoskopik ve ya robotik ameliyatlar uygulayabiliyoruz.” diyor.

40 yaşın altındaki erkeklerde de bu rahatsızlığa rastlanabiliyor. Bilhassa ailede, birinci aşama akrabalarda prostat kanseri var ise, tertipli muayene daha çok ehemmiyet taşıyor. Birkaç akrabada var ise, risk daha da artıyor.

Bir önceki yazımız olan Kabızlığı Gidermenin En Hızlı Yolu başlıklı makalemizde Başetmenin, kabızlığa anında etki ve kabızlığa çözüm kadınlar kulübü hakkında bilgiler verilmektedir.

40 Yaşındaki Erkekler Nelerden Hoşlanır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

2018 Katlı Kesim Saç Modelleri Tarihteki En Popüler Ve Başarılı Film Serilerinden Jurassic World’ün Devam Filmi: ”Jurassic World: Yıkılmış Krallık” Abiye Topuz Saç Modelleri 2018 Saç Kırılması Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur ? Döllenme Gerçekleştiği Nasıl Anlaşılır ? Sigara Kanser Yapar Mı?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoş geldiniz

F5Yap.Com – Sosyal İçerik Platformu - Tüm Hakları Saklıdır